چگونه در حین مطالعه متمرکز بمانیم

19/08/1401
چگونه در حین مطالعه متمرکز بمانیم

آیا برای حفظ انگیزه در هنگام مطالعه تلاش می کنید؟

حفظ انگیزه مطالعه برای مدت طولانی می تواند دشوار باشد. چه دانش آموز دبیرستانی باشید یا دانشجوی کارشناسی که تلاش می کند به خود انگیزه دهد تا پایان نامه خود را به پایان برسانید، فهمیدن اینکه چگونه در حین مطالعه متمرکز بمانید و از حواس پرتی اجتناب کنید، چالش هایی است که همه ما با آن روبرو هستیم.

چگونه متمرکز بمانیم: 6 نکته برای جلوگیری از حواس پرتی در حین مطالعه
در زیر، ما فهرستی از 6 ابزار و تکنیک تخصصی خود را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کند بر یادگیری خود متمرکز شوید. هر کدام از آنها برای کمک به شما انتخاب شده اند که الف) متمرکز شوید و ب) پیشرفت خود را درک کنید تا تمام انگیزه لازم برای ادامه تحصیل را به شما بدهد.

هر یک از تکنیک ها را می توان متناسب با شما و ترجیحات و سبک یادگیری شما تطبیق داد، و توصیه می شود که مجموعه ای از آنها را امتحان کنید تا ببینید کدامیک بیشتر برای شما مفید است.

 

1. محیط مطالعه مناسب ایجاد کنید

 

ایجاد یک فضای مطالعه مناسب بخش مهمی از هر جلسه مطالعه موفق است. به عنوان انسان، ما مخلوق عادت هستیم. و برای اینکه بتوانید روال عادی را وارد کنید و روی مطالعه خود متمرکز بمانید، به یک فضای مطالعه اختصاصی نیاز دارید که مغز شما بداند که باید مطالعه کند.

اگر از خانه مطالعه می کنید، مهم است که سعی کنید فضای مطالعه خود را در منطقه ای قرار دهید که با آرامش همراه نیست. قابل درک است، برای دانشجویانی که در خانه یا در محل اقامت دانشگاه هستند، اختصاص دادن یک اتاق یا میز کامل به مطالعه می تواند دشوار باشد. در این مورد، سعی کنید یک بخش کوچک و باز از فضایی را پیدا کنید که بتوانید هر روز در آن بنشینید و پس از اتمام مطالعه خود را خالی کنید. این میز ناهارخوری شما یا یک میز خانوادگی مشترک است.

اما برای کسانی که فرصت مطالعه در خارج از خانه خود را دارند، این می تواند جدایی بزرگی از تحصیل شما ایجاد کند و به شما این امکان را می دهد که پس از بازگشت به خانه، آن را خاموش کنید. برای برخی، آرامش یک کتابخانه بهشت ​​آنها است، در حالی که برخی دیگر در شلوغی سبک یک کافی شاپ محلی با هدفون های متصل به برق شکوفا می شوند.

مکان مورد نظر شما هر چه باشد، فقط مطمئن شوید که فضای مطالعه شما تمام معیارهای زیر را رعایت می کند:

سطوح شفاف – با فضای کافی برای نگهداری راحت تمام فنجان های قهوه، دفترچه یادداشت، کتاب درسی، خودکار، مداد، لپ تاپ و هر چیز دیگری که ممکن است برای داشتن یک جلسه مطالعه موثر نیاز داشته باشید.

نشستن راحت – هنگام انتخاب مکانی برای مطالعه، مهم است که مکانی را انتخاب کنید که مبلمان مناسبی برای ارتقاء وضعیت بدنی خوب برای مدت طولانی داشته باشد. چه از یک صندلی ارگونومیک با تکیه گاه سمت راست استفاده کنید، چه حتی یک میز ایستاده، ایستاده نشستن نه تنها برای وضعیت بدنی خوب و سلامتی ضروری است، بلکه نشان داده شده است که سطح انرژی را نیز افزایش می دهد.

منبع تغذیه – اگر در کتابخانه یا کافی شاپ مطالعه می کنید، این امر به ویژه مهم است. اگر لپ تاپ شما عمر باتری طولانی ندارد، باید مطمئن شوید که یک پریز برق در نزدیکی آن وجود دارد.

 

2. اهداف روشن و دقیق تعیین کنید

 

یکی از انگیزه‌های کلیدی در پشت توانایی متمرکز ماندن در حین مطالعه این است که دقیقاً درک کنید که چرا می‌خواهید در وهله اول مطالعه کنید.

این فقط به این معنی نیست که «من می‌خواهم در امتحاناتم خوب عمل کنم»، بلکه به این معنی است که جزئیات را دقیق بنویسم. اگر می خواهید به نمره خاصی برسید، آن را یادداشت کنید. اگر امیدوارید در یک دانشگاه خاص شرکت کنید، آن را در اهداف خود بگنجانید – هر کاری که می توانید انجام دهید تا اهداف خود را تا حد ممکن واضح و «واقعی» کنید، آنها را تاثیرگذارتر خواهد کرد.

چند نمونه از اهدافی که ممکن است بخواهید به آنها برسید می تواند شامل موارد زیر باشد:

“من می خواهم [مهارت] خود را توسعه دهم تا برای محل کار آماده باشم.”
من می‌خواهم عادت‌های مطالعه سالمی را در خود پرورش دهم تا بتوانم همیشه بهترین کار را انجام دهم.»
اهداف شما هر چه که هستند، هر یک از آنها را یادداشت کنید و لیست را در نزدیکی محل کارتان قابل مشاهده و نمایش نگه دارید. به این ترتیب، هر بار که احساس کردید تمرکزتان از بین رفته است، می توانید انگیزه های خود را برای مطالعه یادآوری کنید.

 

3. یک برنامه مطالعه ایجاد کنید

 

آیا تا به حال متوجه شده اید که پشت میز یا میز خود بنشینید، لپ تاپ خود را باز کنید و فکر کنید “حالا چی؟”

یکی از مؤلفه‌های مهم دیگر که به شما کمک می‌کند تا روی مطالعات خود متمرکز بمانید و به اهداف خود دست یابید، ایجاد و اجرای یک برنامه مطالعه است که به شما کمک می‌کند تا یک روال را ایجاد کنید.

در طول سال گذشته، نداشتن یک جدول زمانی دقیق برای مدرسه یا دانشگاه، بسیاری از ما را مجبور کرده است تا راه جدیدی برای مدیریت زمان خود داشته باشیم. برای برخی، این فرصتی بوده است تا با مطالعه بر روی یک برنامه شلوغ از سایر تعهدات هماهنگ شوند، در حالی که برخی دیگر برای مدیریت زمان خود تلاش کرده اند.

تنظیم یک جدول زمانی مطالعه راهی عالی برای ردیابی پیشرفت شما به سمت اهدافتان، ایجاد یک روال و همچنین ایجاد حس موفقیت در پایان روز تحصیلی برای شما است. بنابراین، حتی اگر روال معمول شما از پنجره خارج شده باشد، می‌دانید که هنوز هم می‌توانید با یک برنامه مطالعه مؤثر کمی سختی به روز خود اضافه کنید.

در اینجا نکات مهم ما برای ساختن چیزی که با سبک زندگی شما مطابقت دارد آورده شده است:

– تمام اهداف / ضرب الاجل های خود را در نظر بگیرید – آیا برای امتحانات آینده مطالعه می کنید؟ یا شاید فقط به جدول زمانی خود نیاز دارید تا به مدرسه برگردید؟ “مهلت” شما هرچه که باشد، مطمئن شوید که برنامه ای را با در نظر گرفتن تمام این تاریخ های مهم ایجاد کرده اید – این تاریخ و دستاورد نهایی را به شما می دهد تا هدف خود را به دست آورید.

– اضافه کردن زمان «آزاد» – یکی از عوامل کلیدی که به شما کمک می‌کند تا روی مطالعه‌تان متمرکز بمانید، این است که به خودتان تعادل بین مطالعه و زندگی سالم بدهید. به طور منظم برای استراحت، روزهای تعطیل و استراحت در شب ها برنامه ریزی کنید تا به شما این امکان را بدهد که استراحت کنید و با چیزهایی که دوست دارید شارژ کنید.

– موضوعات و موضوعات با کد رنگی – کد رنگی جدول زمانی شما راهی عالی برای اطمینان از صرف زمان کافی برای هر موضوع یا موضوع است. برجسته کردن هر موضوع یا حتی موضوع با رنگی متفاوت به شما کمک می کند – از نظر بصری – ببینید آیا واقعاً در حال متعادل کردن مطالعه خود هستید یا خیر.

4. همراه با “آیین” مطالعه

 

علاوه بر ایجاد یک برنامه مطالعه، ایجاد یک “آیین” مطالعه نیز مهم است که به شما کمک می کند تا ذهن شما را به جریان و تمرکز مطالعه سوق دهد.

یک مکان خوب برای شروع، ایجاد یک مراسم قبل از مطالعه است، مانند تنظیم فضای میز، قدم زدن کوتاه در اطراف بلوک، ایجاد لیست کارهای روزانه یا انجام یک جلسه 10 دقیقه ای یوگا برای تمرکز ذهن

صرف این زمان برای تنظیم مطالعات خود به این روش، نه تنها شما را از نظر فیزیکی برای یک جلسه مطالعه آماده می‌کند، بلکه به آموزش مغز شما کمک می‌کند تا بدون زحمت بیشتر به حالت متمرکز بپردازد. هر چه بیشتر این «آیین» را قبل از نشستن برای مطالعه تمرین کنید، مغز شما ارتباط بیشتری با نیاز به تمرکز و ایجاد انگیزه در شما خواهد داشت.

در نتیجه، از زمان خود به طور مؤثرتری استفاده خواهید کرد و زمان کمتری را صرف تلاش برای ورود به جریان کار خود خواهید کرد. در طول زمان های مطالعه تعیین شده خود تمرکز بیشتری خواهید داشت و در نهایت منجر به یک جلسه یادگیری موثرتر و کارآمدتر می شود.

 

5. فراموش نکنید: برنامه مطالعه خود را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید

 

هنگامی که برنامه خود را ایجاد کردید و مراسم پیش از مطالعه خود را برای کمک به “ورود به منطقه” ایجاد کردید، می‌خواهید مطمئن شوید که این موارد را با دوستان و خانواده خود به اشتراک می‌گذارید تا در لحظاتی که باید حواس‌تان پرت نشود. درس بخوان

اگر در خانه مطالعه می کنید، برنامه خود را روی درب اتاق خواب یا درب یخچال در آشپزخانه قرار دهید. به این ترتیب خانواده تان متوجه می شوند که چه زمانی شما را تنها بگذارند. اگر در دانشگاه هستید و تمایل دارید دوستانی برای گپ زدن به آنجا بیایند، می توانید این کار را روی درب اتاق خواب خود نیز انجام دهید.

یک گروه واتساپ با دوستان خود دارید؟ همه را تشویق کنید تا اسکرین شات های برنامه مطالعه خود را به اشتراک بگذارند تا بدانید چه زمانی پیام ارسال نکنید و حواس یکدیگر را پرت کنید. حتی بهتر، ببینید آیا می‌توانید زمان‌هایی را بیابید که جدول‌های زمانی شما همگام‌سازی می‌شوند تا زمان‌هایی از وقت آزاد را برای گپ زدن با یکدیگر تعیین کنید. به این ترتیب، می توانید از پرت شدن حواس پرهیز کنید و نگران از دست دادن زمان سرگرمی با هم نباشید.

اما به اشتراک گذاشتن برنامه خود به این روش مزایای بیشتری نیز دارد: مسئولیت پذیری بیشتری برای کار خود به دست خواهید آورد. با تعهد قبلی به خانواده و دوستان خود در مورد زمان مطالعه، به احتمال زیاد به برنامه خود پایبند خواهید بود. این فقط راه دیگری است که به شما کمک می کند در حین مطالعه متمرکز بمانید.

 

6. تمام عوامل حواس پرتی ممکن را مسدود کنید

 

اکنون، ممکن است این نکته واضحی باشد، اما مطمئناً یکی از مهم‌ترین موارد در یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از حواس‌پرتی در حین مطالعه است.

 

آیا می دانستید که به طور متوسط ​​23 دقیقه طول می کشد تا بعد از وقفه دوباره روی کارمان تمرکز کنیم؟

 

اگر مانند بسیاری از ما متوجه شدید که به محض مشاهده فلش صفحه، گوشی خود را برمی دارید، یا ایمیل های خود را با ظاهر شدن یک هشدار جدید چک می کنید، می دانید که تلفن ها، برنامه ها و وب سایت ها می توانند مرگ همه باشند. بهره وری.

استفاده از مسدودکننده‌های سایت، خاموش کردن اعلان‌های خود، یا – حتی بهتر از آن – قرار دادن دستگاه‌های الکترونیکی خود به طور کامل از دید شما کمک می‌کند تا شما را از همه حواس‌پرتی‌ها دور نگه دارید و به شما کمک می‌کند تا روی مطالعه خود متمرکز بمانید.

بر اساس یک پروژه تحقیقاتی اخیر که توسط دانشگاه هاروارد انجام شده است، زمانی که اعلان رسانه‌های اجتماعی را دریافت می‌کنیم، مغز ما ماده شیمیایی دوپامین را در مسیرهای پاداش ارسال می‌کند و به ما احساس خوبی می‌دهد. دوپامین با همه چیزهایی که دوست داریم، از جمله غذا، ورزش و بازی مرتبط است. و اخیراً رسانه های اجتماعی.

با گذشت زمان، این دوپامین اعتیاد آور می شود و ما بیشتر هوس این احساس مثبت را داریم. به این ترتیب، زمانی که بیشتر و بیشتر به تلفن هایمان نگاه می کنیم، دامنه توجه ما شروع به کوتاه شدن می کند.

بنابراین، از بین بردن این حواس‌پرتی‌های «احساس خوب» در دوره‌هایی از زمانی که نیاز به تمرکز داریم، نه تنها می‌تواند به ما کمک کند که مغزمان را آموزش دهیم تا برای مدت طولانی‌تری متمرکز بماند، بلکه به ما کمک می‌کند از اعتیاد به تلفن‌های هوشمند و سایر وسایل الکترونیکی خود جلوگیری کنیم. دستگاه ها

البته ما نمی‌توانیم همه عوامل حواس‌پرتی را حذف کنیم. گاهی اوقات، می‌توان به اندازه کافی آسان بود که منطقه‌بندی شود و چند لحظه به دیوار خیره شوید. اما پنهان کردن هر چیزی که «علاقه‌ای» را با سرگرمی، آرامش یا معاشرت مرتبط می‌کنید، واقعاً به شما کمک می‌کند تا در مسیر خود ادامه دهید و حواس‌تان پرت نشود.