نحوه مطالعه برای آزمونهای پایان ترم

29/11/1401

نحوه مطالعه برای آزمونهای پایان ترم

آیا نمی دانید چگونه برای فینال مطالعه کنید؟ با برنامه ریزی استراتژیک از قبل می توانید بیشترین بهره را از جلسات مطالعه خود ببرید.

در اینجا بهترین نکاتی که معلمان ما برای تحصیل در مقطع پایانی دبیرستان توصیه می کنند، بخوانید! زمان آن رسیده است که یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید، دانش لازم را حفظ کنید، متمرکز بمانید و آماده باشید تا با اطمینان آزمون های خود را پشت سر بگذارید.

1. اولویت بندی آزمون هایی که بیشترین اهمیت را دارند.

همانطور که اکثر دانش آموزان می دانند، تمام آزمونهای پایانی برابر نیستند.

برخی از کلاس ها ممکن است به تقویت اضافی یک نمره آزمون نهایی خوب نیاز داشته باشند در حالی که برخی دیگر در نمره فعلی خود راحت هستند. دانش‌آموزان نیز نسبت به موضوعات دیگر مهارت بیشتری خواهند داشت یا به یک موضوع علاقه دارند. شما به عنوان یک فرد باید تعیین کنید که کجا باید زمان مطالعه خود را اختصاص دهید و به آن اختصاص دهید.

2. فرمت های آزمون را درک کنید.

و از آنها برای نقاط قوت خود استفاده کنید!

اکثر معلمان با کمال میل به شما اطلاع می‌دهند که آزمون در چه قالبی برگزار می‌شود. از مقاله گرفته تا چند گزینه‌ای تا ارائه، مطالعه شما می‌تواند مطابق با انتظارات هر قالب نهایی باشد. هنگامی که شروع به مطالعه کردید، هر سوالی دارید با معلمان خود بیاورید. شما می خواهید مطمئن شوید که روش های مطالعه و تمرکز موضوع شما به سؤالات آزمون پاسخ می دهد.

3. از قبل برنامه ریزی کنید – حداقل یک ماه!

قانون شماره یک قبولی در آزمون‌ها… با خودتان مهربان باشید و شب قبل را درگیر نکنید.

مطالعه کمی در یک دوره طولانی در تکه های قابل هضم اغلب راه درستی برای مطالعه است، به خصوص زمانی که آزمایش تجمعی باشد. با این حال، بسیاری از دانش آموزان از نگاه و برنامه ریزی برای امتحانات نهایی پشیمان هستند. آزمون ممکن است یک عمر دور به نظر برسد، حتی اگر معمولاً فقط یک ترم است.

بهترین زمان برای شروع مطالعه ابتدای کلاس است. هر هفته زمان کمی را به نشستن و سازماندهی یادداشت‌های خود اختصاص دهید و در مورد اینکه چه چیزی خوب و چه چیزی بد پیش می‌رود فکر کنید. سه تا چهار هفته زودتر از زمان، آخرین موردی است که می خواهید برای خود یک برنامه مطالعه ایجاد کنید.

4. برنامه ای برای مطالعه تهیه کنید که به آن پایبند باشید.

در آشفتگی یادداشت ها، پیام ها و پیمایش بی پایان گم نشوید. قبل از شروع، آنچه را که باید مطالعه کنید مشخص کنید. بدون داشتن اهداف تعیین‌شده، می‌توانید به راحتی زمان را از دست بدهید و بین تلفن، رایانه، یادداشت‌ها و کتاب‌های خود بپرید. این روش تنها منجر به از دست رفتن دانش، بی نظمی و احساس سردرگمی می شود.

بهترین راه برای ایجاد یک برنامه اقدام، مشخص کردن آن است. برنامه مطالعه خود را بر اساس روز، بر اساس موضوع تقسیم کنید و به خود محدودیت های زمانی و اهدافی برای رسیدن به آن اختصاص دهید. در اینجا یک مثال یا یک برنامه مطالعه بعد از مدرسه آمده است:

2-3 بعد از ظهر: طرح کلی دوره ها/رویدادهای تاریخ آمریکا را مطابق راهنمای مطالعه ایجاد کنید.
3-3:30 بعد از ظهر: یک استراحت میان وعده داشته باشید.
3:30-5 بعد از ظهر طرح کلی را با یادداشت‌های کلاس، نکات برجسته کتاب درسی یا ویدیوهای کلاس پر کنید.
علاوه بر تمرکز و سازماندهی، خاص بودن یک امتیاز دیگر نیز دارد: وقتی برنامه از پیش تعیین شده خود را کامل کردید، به پشت خود ضربه بزنید و اجازه دهید تمام آن روز تمام شود.

کارشناسان توصیه می کنند که مطالعه را با چک لیست به دوره های کوتاه و متمرکز تقسیم کنید. این وظایف را به راحتی قابل دستیابی کنید و قدردان رضایت از بررسی آنها از لیست باشید. شما در پایان هر جلسه مطالعه احساس رضایتمندی و رضایتمندی خواهید داشت، به جای اینکه تحت تأثیر همه چیزهایی که هنوز مرور نکرده اید غرق شوید.

5. تمرین، تمرین، تمرین تست.

تست های تمرینی دوست شما هستند! تست‌های تمرینی نه تنها به شما کمک می‌کنند تا با ارزش مطالب یک کلاس کار کنید، بلکه شما را با ساختار امتحان بیشتر آشنا می‌کنند و هر گونه اضطراب احتمالی امتحان را کاهش می‌دهند.

اکثر معلمان تمام مطالب لازم برای اطمینان از قبولی در امتحان نهایی را در اختیار شما قرار می دهند. سوالات تمرینی، موضوعات مقاله، راهنمای مطالعه، و منابع آنلاین ارائه شده است تا همه اردک های خود را پشت سر هم قرار دهید. به یاد داشته باشید، همیشه می‌توانید بپرسید که آیا فکر می‌کنید می‌توانید از منابع بیشتری برای ارائه مسیر روشنی برای موفقیت در آزمون استفاده کنید.

6. از انجام چند کار خودداری کنید – تلفن خود را خاموش کنید.

در فرآیند نوشتن این مقاله، ما مجبور شدیم از بررسی پینگ‌هایی که از اعلان‌های اجتماعی و ایمیل، پیام‌های متنی دوستان و پیمایش در TikTok انجام می‌شود، اجتناب کنیم. و مطمئنا وسوسه انگیز است با این حال، تحقیقات در حال انجام است، و انجام چند وظیفه ای چیزی نیست که مغز ما بتواند به خوبی انجام دهد. شما احتمالاً با تقسیم توجه خود را از یک نمره عالی فریب می دهید.

اگر عصر را با کتاب‌ها سپری می‌کنید، لپ‌تاپ خود را در خانه بگذارید یا برای جلوگیری از اعلان‌های غیر ضروری، وای فای را قطع کنید. همین امر در مورد گوشی های هوشمند، حساب های رسانه های اجتماعی و هر چیز دیگری که ممکن است باعث حواس پرتی شود، صدق می کند. وقتی به مطالعه اکتفا کردید، زمان تمرکز و جذب اطلاعاتی است که نیاز دارید. اعلان ها می توانند منتظر بمانند!

7. با صدای بلند بخوانید.

بخش بزرگی از مطالعه فقط خواندن است: در نهایت خواندن آن فصلی که نادیده گرفتید، دوباره خواندن مطالبی که بیشتر در آن احساس می کردید، خواندن یادداشت هایی که ماه ها پیش گرفته اید. برای جلوگیری از تار شدن مغز و خیره شدن چشمانتان، شروع به خواندن با صدای بلند کنید.

این یکی از قدیمی‌ترین هک‌های مطالعه و یکی از مؤثرترین هک‌ها است، زیرا شما را مجبور می‌کند روی هر کلمه تمرکز کنید. شما با صدایتان از خواب بیدار می شوید و مغز شما باید هر کلمه را درک کند. و اگر خیلی آسان شد، وارونه بخوانید. بله، یادداشت ها یا کتاب خود را وارونه کنید و سعی کنید آن را به این صورت بخوانید. سرعت شما را کاهش می دهد، اما واقعاً روی آنچه می خوانید تمرکز خواهید کرد.

8. در تمام بررسی های کلاس شرکت کنید.

اگر معلم شما هر جلسه بررسی یا مطالعه ارائه می دهد، از آنها استفاده کنید! به طور طبیعی، معلم شما بر روی مطالب در فینال تمرکز می کند، که به شما کمک می کند تا روی مهمترین چیزها تمرکز کنید. به علاوه، می توانید از هر معلمی در مورد هر چیزی که به نظرتان چالش برانگیز است بپرسید.

9. با پاداش به خود انگیزه دهید.

وقتی حوصله مطالعه ندارید چگونه انگیزه خود را حفظ کنید؟ از خودت پذیرایی کن!

این غیرواقعی و ناسالم است که فکر کنید می‌توانید بی‌وقفه مرور کنید، بنابراین به خودتان استراحت‌های ارزشمندی را به عنوان پاداش بدهید. تقسیم کردن مرور شما باعث می‌شود که مطالب قابل هضم‌تر باشد، از آنجایی که بینش مهلت وجود دارد بیشتر به انجام کارها می‌روید، و مغز شما از تازه‌سازی سود می‌برد.